Haddam Neck Covenant Church

Haddam Neck Covenant Church

Service Times | Map

Sundays: 9:00am

» Back

Rotation Lists of Volunteers

ministries

Greeter and Communion List - 2012

October 7th: Communion Servers: Ivan & Barbara Franson
Greeters: Lisa Cooper-Smith and Jan Denman


October 14th: Greeters: Charlie & Amy
October 21st: Greeters: Jim & Sandy
October 28th: Greeters: Jim & Priscilla
November 4th: Communion Servers: Ray & Sally Greeters: Dean & Debbie
November 11th: Greeters: Paul & Kara
November 18th: Greeters: Sharon V & Jane C
November 25th: Greeters: George  and Carl

December 2nd: Communion Servers: Jim & Priscilla  Greeters: Al & Kim
December 9th: Greeters: Alicia Holloway & Amy
December 16th: Greeters: Dean & Debbie
December 23rd: Greeters: Paul & Ariana 
 

Scripture Reader List - 2012
DATE    NAME         NOTE                      1ST READING               2ND READING            GOSPEL

10/07    Jan U.   Comm. Sun            Gen 2:18-24                    Heb 1:1-4, 2:5-12         Mark 10:2-16

10/14    Dean                                       Amos 5:6-7, 10-15                Heb 4:12-16            Mark 10:17-31

10/21    Paul                                            Isa 53:4-12                         Heb 5:1-10          Mark 10:35-45

10/28    Ray                                             Amos 3:3-8                          Acts 4:13-21      John 12:44-50

11/04    Michele   Comm. Sun             Ruth 1:1-18                            Heb 9:11-14       Mark 12:28-34

11/11    Jean                                           Ruth 3:1-5, 4:13-17                     Heb 9:24-28      Mark 12:28-44

11/18    Jan U     26th after Pente  Dan 12:1-3                   Heb 10:11-14(15-18), 19-25   Mark 13:1-8 

11/25    Dean     Christ the King           Dan 7:9-10, 13-14                Rev 1:4b-8          John 18:33-37


12/02    Jay         Comm. Sun.-1 Advent  Jer 33:14-16 1                 Thess 3:9-13      Luke 21:25-36

12/09    Ray        2nd Advent-Lessons     Xxxx                                    Xxxx                      Xxxx

12/16    Paul       3rd Advent - Kids           Zeph. 3:14-20                 Phil 4:4-7            Luke 3:7-18

12/23    Linda U  4th Advent-Choir        Micah 5:2-5a                   Heb 10:5-10      Luke 1:39-45 (46-55)

12/30    Michele                                           1 Sam 2:18-20, 26          Col 3:12-17        Luke 2:41-52

01/06     Dale    Epiphany Sun                    Isa 60:1-6                          Eph 3:1-12          Matt 2:1-12

 

Jr. Church Leaders - 2012

Date   Leaders
9/23   Barb & Ivan

9/30   Paul  & Sandy

10/7   Communion Sunday
10/14   Dawn  & Linda

10/21   Al  & Shirley

10/28   Barb & Ivan

11/4   Communion Sunday
11/11   Paul & Sandy

11/18   Dawn  & Linda

11/25   Al  & Shirley

12/2   Communion Sunday
12/9   Barb & Ivan

12/16   Paul  & Sandy

12/23   Dawn  & Linda

12/30   Al  & Shirley           
 

 

2012-2013 Serving Committies

 Serving Committee #1

2012-2013
Feb - Apr - June - Aug - Oct - Dec

Co-Chairs Barbara Franson and Jan Denman

Anderson, Irene
Condron, Jane
Cooper, Nancy
Cooper-Smith
Delosier, Charles & Amy
Denman, Wayne & Jan
Franson, Ivan & Barbara
Fries, James & Sandra
Gutt, (David) & Angela
Harris, Jack
Hungerford, Sally
Kaeser, Al & Kimberlee
Lazor, (Shirley)
Martins, (Victor) & Kate
Otfinoski, David & Maria
Stetson, (George)
Visintainer, Donald & Linda
Visintainer, Wayne
Voelker, (Hunt) & Barbara
Wilson, Margie

Those on the above list are responsible for Sunday morning
coffee/punch for the months listed above.
Co-Chairs will assign specific Sundays on a rotating basis.

Phone-Tree only Participants:
Co-Chairs will include the following to complete a
Phone-Tree list for communication.

Carlson, Anita
Carlson, Beverly
Fries, Shane
Lapiene, Leona 
 

 Serving Committee #2

2012-2013
Jan - Mar - May - July - Sept – Nov

Co-Chairs Linda Ursin and Paul & Laurie Prichard

Assetta, Mike & Karen
Barton, Jarvis & Doris
Bates, Steve
Brahen, Michael
DeMusis, (Dusty)
Hellerman, (Donald) & Corine
Himmelwright, James & Priscilla
Kelley, Richard & Donna
Lower, Craig & Donna
Markham, Dean & Debbie
Meloney, Carl & Jean
Mueller, Michele
Mulligan, Raymond & Sally
Murray, (Patrick) & Terri
Prichard, Paul & (Laurie)
Stanhope, (Greg) & Dawn
Ulanowicz, (Wade) & (Jan)
Ursin, Dale & Linda
Visintainer, Phil & Sharon

Those on the above list are responsible for Sunday morning
coffee/punch for the months listed above.
Co-Chairs will assign specific Sundays on a rotating basis.

Phone-Tree only Participants:
Co-Chairs will include the following to complete a
Phone-Tree list for communication.

Denman, Richard
Halstedt, Alice
Reynolds, Dennis, Jessica
Ziel, Helen 

 


  FAITH AFIRE LEADERS Faith Afire is working to build up this ministry.  Meetings are suspended at this time while we are under construction.